İkilem_KaybolurumGülüşünde_photo4

İkilem | Pazar Sohbetleri

Bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz? Serhat Karan ve Uğur Ateş kimdir?

Serhat: İkilem grubunun solistiyim. Konservatuvar geçmişim var, müzikle çok eski yıllardan beri içli dışlıyım. Basketbol da özel ilgi alanıma giriyor.

Uğur: İkilem’in aranjör koltuğunda bulunuyorum, sahnede de elektro bağlama çalıyorum. Bunun dışında uzun bir süredir, dizi ve film müziği besteleri yapıyorum.

 

Müzik kariyerinize ayrı ayrı devam ediyorken birlikte devam etmeye nasıl karar verdiniz? Grubunuza niye “İkilem” adını koydunuz, bu ismin bir hikayesi var mı? 

Serhat: Biz uzun yıllardır medya sektöründe müzikler yapıyorduk. Çok da ayrı ayrı takıldığımız söylenemez. İkilem, birikmiş bestelerin vücut bulmuş hali aslında, gayet doğal bir süreç.

 

Müziğe olan ilginizi ilk nasıl keşfettiniz, bu yola çıkmaya nasıl karar verdiniz?

Uğur: Klasik bir hikaye aslında ama çok küçük yaşlarda başladı müziğe merakım. Birkaç müzik ve enstrüman kursuna gidince de mevzu derinleşti:)

Serhat: Benim de ortaokul yılları sanırım, evdeki gitarla tanışınca ve o dönemki müziklerle buluşunca konu kendiliğinden bu noktaya geliyor zaten.

 

Pandemi dönemi sizi nasıl etkiledi, bu süreçte neler yaşadınız? Bu dönemde hem müzikle ilgili hem de müzik dışında neler yapıyorsunuz?

Uğur: Bu süreç hepimiz için zorlu geçti, tam da bitmiş sayılmaz aslında bu zorluk. Biz bu süreçte şarkılarımızı üretmeye devam ettik, çünkü elden başka bir şey gelmiyor.

Serhat: Bu dönemde konserler veriyoruz, gayet keyifli geçiyor. Müzik dışında evdeyiz, çok sıcak her taraf zaten:)

 

İlk konserinizi hatırlıyor musunuz? Nasıl duygular hissetmiştiniz?

Serhat: Kocaeli, ilk konserimiz. Harika bir duygu tabiî ki, şarkıların hep bir ağızdan söylenmesi.

İlkler unutulmaz, biz de Kocaeli’yi unutmayacağız.

 

Son dönemin popüler ve çok dinlenen sanatçılarındansınız. Sadece Spotify’da bile aylık 1.2 milyon dinleniyorsunuz. Kaybolurum Gülüşünde klibiniz sadece üç buçuk ayda yaklaşık 25 milyon izlenmeye ulaştı. Bu konudaki duygularınızdan bizlere biraz bahseder misiniz?

Serhat: Müthiş bir his ve gün geçtikçe de daha fazla hissediyoruz bu yakınlığı dinleyiciden. Devam edeceğiz şarkılara, umarım uzun yıllar bizlerle aynı duyguları paylaşan bir kitle olur ve hep beraber şarkılarımzı söylemeye devam ederiz.

 

Genç müzisyenlere ya da bu yola çıkmaya cesaret edemeyenlere verebileceğiniz tavsiyeler neler? Sizce müzik sektöründe başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Uğur: Daha korkusuz olmalarını tavsiye edebilirim. Başka yorumlara çok fazla kulak asmadan çalışmaya devam etmelerini söyleyebilirim. Bu sektörde belli bir formül yok benim gördüğüm, ülkenin durumu ve kaderi gibi, her an her şey olabiliyor. Ama vazgeçmemek bence anahtar kelime olabilir.

 

Sahnede hiç unutamadığınız bir anınız oldu mu?

Serhat: Yani, ilginç şeyler oluyor tabii sahnede. Fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor ben o an şarkı söylerken. Biraz ilginç oluyor. Ama onun dışında çok pozitif bir iletişim var seyirciyle, sağ olsunlar her şarkıya eşlik ediyorlar, bizi sahne dışında yakalayıp muhabbet ediyorlar. İnsanlar pandemi sebebiyle çok sıkılmış, bu durum yüzlerinden okunuyor, sürekli hareket etmek ve sosyalleşmek istiyorlar. Bu çok doğal.

 

Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz? Modunuz düşük olduğunda sizi harekete geçiren itici güç nedir?

Uğur: Oturuyorum, düşünüyorum ve yürüyüş yapıyorum; özellikle geceleri, bana çok iyi geliyor.

 

En çok tanınmanızı sağlayan şarkınız “Sebebi Var” şarkısı oldu, sizce bu şarkının bu kadar beğenilmesini sağlayan şey neydi? Şarkıyı hazırlarken bu kadar beğenileceğini tahmin etmiş miydiniz?

Serhat: Samimiyet, kendi hayatımızda da önem verdiğimiz bir durum, bunun müziğimize yansımasını istiyoruz, aslında tek derdimiz bu. Bunun için sevildiğini söyleyebilirim. Ama dinleyenler kendilerinde farklı bir hissiyat da bulmuşlardır, o durum bizim dışımızda gelişir. Güzel olan da bu zaten.

 

En sevdiğiniz, etkilendiğiniz, idol olarak gördüğünüz şarkıcı ve şarkılara örnek istesek listenizin başlarında kimler ve hangi şarkıları olurdu?

Serhat: İdol demeyelim, yıllardır dinlediğimiz isimler var. Led Zeppelin, Depeche Mode, Orhan Gencebay, Blonde Redhead, Aşık Veysel vs.

Uğur:  Neşet Ertaş, Altın Gün, Hans Zimmer, Air…

 

Bizi bekleyen yeni single veya albüm var mı? İlerleyen süreçte dinleyicileri neler bekliyor?

Serhat: Evet yeni bir single gelecek sonbahar aylarında, konserlerden arta kalan zamanlarda bakacağız. Çok heyecanlıyız yeni şarkı için.

Hesabında paylaş

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
X