Konstantinopolis’de hipodromda, bugün ki futbol maçlarına benzer şekilde, araba yarışları yapılıyordu. Bu yarışları destekleyen takımlar ise belirli renklerle ayrılıyorlardı. Bu renklerden en güçlü destekçilere sahip olanlar Mavi ve Yeşil takımlardı.
532 yılı başlarında Maviler ile Yeşiller arasında bir kavga çıktı ve bu kavganın büyümesi ihtimaline karşılık olarak kavgayı başlatan 7 kişiyi yakalandı ve idama kararı çıktı. Idam sırasında biri mavi biri de yeşil taraftan olmak üzere iki kişinin ipi koptu ve idam edilemediler. Kaçan kişileri keşişler manastıra götürdüler ve bu olayı tanrının bir işareti olarak gördükleri için imparatora teslim etmek yerine saklamayı tercih ettiler.
Olaydan bir kaç gün sonra hipodromdaki yarışlar sırasında, tarafların temsilcileri imparatordan bu kişilerin affını istediler fakat imparator, kendi valisinin kararını çiğnemek istemediği için bu duruma cevap dahi vermedi. Duruma öfkelenen taraftarlar “Yaşasın Yeşiller, Yaşasın Maviler” diye slogan atmaya başladılar. Bu zamana kadar kavgalı olan iki takımın ilk defa birlik olduklarını gören Jüstinten durumdan rahatsız olarak sarayına döndü. Ardından halk ,isyana adını da veren, “Nika” diyerek slogan atmaya başladılar. Bu aslında “belki kazanırsın” anlamında çevrilen bir kelime olmasına ragmen durum içerisinde “hiç şansın yok” anlamında mecaz olarak kullanıldı.
Ardından halk önce valiliği ve hapisaneyi basıp mahkumları saldı, daha sonra da şehrin büyük bir bölümünü ateşe verdiler.
İmparator Jüstinyen, hazinelerini gemiye yükleyip kaçmaya karar verdi. Tam o sırada İmparatoriçe Thedora tacı ve üzerinde Bizans yönetimini temsil eden erguvan rengi peleriniyle toplantı salonuna girdi. Ve dedi:
Bir adamın ölümden kurtulmak için gördüğü tek ışık bu olsa bile, bir suçlu gibi kaçmak, bir imparator için katlanılamaz bir durumdur. Bana gelince, ben bu erguvan rengi giysim olmadan hiç bir zaman var olmak istemediğim gibi benimle karşılaşan kişilerin bana imparatoriçem diye hitap etmedikleri günü görmek bile istemiyorum. Bir insan dünyaya geldikten sonra elbet bir gün ölecektir. Kendinizi kurtarmayı düşünüyorsanız işte geminiz ve hazineniz, işte deniz. Ama kaçış hiçbir zaman ölüm kadar şeref getirmeyecektir. Erguvan rengi pelerinim, bana en iyi kefen olacaktır.
Ve Roma tarihinde asillerden değil de varoşlardan gelen ilk imparatoriçe olan Theodora, imparatoriçe olarak doğmamasına ragmen bu şekilde öleceğini inanılmaz bir cesaret göstererek belirtmişti.
İmparatoriçenin bu konuşmasından sonra Justinyen kaçmaktan -belki utancından belki de aldığı cesaretten dolayı- vazgeçti. Ve hipodromda toplanan halkı İstanbul’un ve hatta Roma’nın daha önce görmediği kadar kanlı bir şekilde, 30000 kişinin katledilmesi ile bitirdi. Belki bundan duyfuğu pişmanlıktandır bilinmez, belki tanrıya kendini affettirmek istemesinden Ayasofya’nın inşasına karar verdi.

Metafor Fanzin

Yarım,nerdesin ? Şimdi çık gel desem Kaç günde gelirsin ? Hangi kollardasın ve hangi

Devamını Oku »
Metafor Fanzin

Sevgili Gökyüzü, Havalar güzel bu aralar. Yokluğunun yanı sıra, güneşli günler bekliyormuş bizi. Yine

Devamını Oku »

X