Ljubljana, SLOVENYA – ERASMUS

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp

• Erasmus programı için Slovenya’yı tercih etmendeki nedenler nelerdi?

Slovenya’yı tercih etme sebebim Avrupa’da bir çok diğer ülkeye yakın olması, yaşamın kolay olması, küçük ve doğal bir ülke olması, öğrenciler için olanakların çok olması, inanılmaz güvenli olması…

• Vize alma sürecin kolay geçti mi? Bu konuda vermek istediğin tavsiyeler neler?

Vize alma süreci zor değildi ama çok kolaydı da demeyeceğim. İlk sebep konsolosluğun Ankara’da olması yani evet Ankara’ya gitmek zorundasınız. Belge işlemleri çok zor değil birkaç belge toplamanız gerekiyor ve hepsi internet sitelerinde detaylı bir şekilde yazıyor.

Benim yaşadığım bir diğer sorun sigortam ile ilgili oldu ama bu benim hatamdı. Sigorta belgesini ıslak imzalı bir şekilde istemeniz gerekiyor ben internetten çıkartıp gitmiştim. Bunlar dışında vizem 3 gün içerisinde çıktı ve sorunsuz bir şekilde bana ulaştı. Erasmus öğrencilerine vize verirken sorun çıkarmıyorlar.

• Ders seçimi, öğretim görevlileri nasıldı? Herhangi bir zorluk yaşadın mı?

Ders seçimi tamamen online sistem üzerinden ilerliyor. Hiçbir sorun yaşamadım. Zaten gelen öğrenci koordinatörleri ve diğer öğretim görevlileri gayet ilgili ve konuya hakimler.

• Eğer Ljubljana ’dan bahsedecek olursak, yaşam nasıldı? Hayat standartları, dil, kültür, vb. konularda yaşadığın sorunlar oldu mu?

Ljubljana 255.000 nüfusu olan küçük mü küçük tatlı mı tatlı bir şehir. Her yere bisikletle ulaşabiliyorsunuz. Hayat standartları ortalama üstünde diyebilirim. Sokakta ne bir sokak hayvanı ne bir dilenciye rastlamadım. Herkes sular seller gibi ingilizce konuşuyor. Kültür şoku yaşatacak derecede bir farklılık yok. Temiz, kurallı ve sakin bir yaşamları var.

• Değişim dönemin boyunca kalacak yer konusunda karşı kurum ya da aracı kurumlar yardımcı oldu mu? Yoksa, her şeyi kendin mi hallettin? Bunun için önerebileceğin platformlar varsa gidecek öğrenciler için bizimle paylaşır mısın?

Ben yurt başvurusunda bulundum ve yurtta kaldım. Başvuruyu erken yapmanız önemli bu konuda. Ama yurt çıkmasa da size yardımcı oluyorlar.

• Dersler dışında Ljubljana ’da neler yapıyordun? Aktiviteler, etkinlikler açısından dolu dolu bir Erasmus dönemi geçirdin mi?

Gerçekten dolu dolu bir erasmus dönemi geçirdim. Boş bir vaktin geçtiğini hatırlamıyorum. Hafta sonları ve tatillerde diğer ülkelere ya da şehirlere gidiyorduk. Onun dışında doğa sporları yapmaya çok fırsatım oldu. Slovenya çok doğal bir ülke. O yüzden çok fazla doğa yürüyüşleri yapma, dağlara tırmanma, nehirlerde yüzme şansım oldu. (gülüyor…) Gece hayatı da oldukça renkli Ljubljana’nın. Gerek slovenler gerek yabancı öğrenciler eğlenmeyi dans etmeyi seviyorlar.

• Ljubljana ’da yaşadığın en şaşırtıcı deneyimin ne oldu?

En şaşırtıcı deneyimimi Slovenya’da yaşamadım. Münih’te cüzdanımı pasaportumla birlikte kaybettikten sonra içinden bir kuruş bile alınmadan bana facebooktan ulaşarak ulaştırmalarını en şaşırtıcı deneyimim olarak söyleyebilirim.

• Eğer Slovenya’ daki okul ile Türkiye’deki okulunu ve yaşantıyı karşılaştırırsan avantajlar ve dezavantajlar için neler derdin?

Slovenya çok güzel, temiz, doğal. Her yere bisikletle gidiyorsunuz. Öğrenci için fiyatlar uygun. Dersler gerçek hayata yönelik, gerçekten yönelmek istediğiniz alana yönelip çok şey öğreniyorsunuz ama kolay değil. Herhangi bir dezavantajı olduğunu sanmıyorum.

• Farklı ülkelere seyahat ettin mi? Bunun planlamasını yapmak zor oluyor muydu? Ulaşım, konaklama, vb. şeyler için çok fazla harcama yapıyor muydun?

10 ülke 21 şehir gezdim bu süreçte. Harcama yapıyorsunuz tabi ki, planlaması da zaman alıyor. Ama asla pişman olmuyorsunuz.

• Slovenya ’da yaşam pahalı mı? Bütçe konusunda gidecek olan öğrencilere vermek istediğin tavsiyeler neler?

Slovenya’da yaşam bir Avrupa ülkesi standartlarına göre pahalı değil.

• Yurt dışında kısa süreli de olsa öğrenim görmek sana neler kazandırdı?

Hayata bakış açımı değiştirdi, tercihlerimi, önceliklerimi… En kısa böyle özetleyebilirim.

• Son olarak bize Ljubljana’yı 3 kelimeyle anlatır mısın?

Mutluluk, doğa, eğlence.

 

Diğer Yazıları Keşfet

X