GENT, BELÇİKA – ERASMUS

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp

Erasmus programı için Belçika’yı tercih etmendeki nedenler nelerdi?

Canım IF World Guide sağ olsun daha önce giden arkadaşlarla görüşmemi sağladı bilgi aldım, hemen hemen her şehri araştırıyordum. Amsterdam-Gent ikilisi arasında tercih yapmam gerekiyordu, Gent’in tam bir öğrenci şehri olması, yaşam tarzımı birebir yansıtması, daha önce giden arkadaşlarımın mükemmel olaylardan bahsetmesi 1.sıraya Gent yazmamı kolaylaştırdı. Hayatımın en güzel kararını verdim diyebilirim.

• Vize alma sürecin kolay geçti mi? Bu konuda vermek istediğin tavsiyeler neler?

Vize alma süreci gerçekten sıkıntılı bir dönem. İnce eleyip sık dokumak lazım.

• Ders seçimi, öğretim görevlileri nasıldı? Herhangi bir zorluk yaşadın mı?

Harika bir sistemleri var ‘’ mobilty online ‘’. Her şey çok basit ve anlaşılır bir şekilde.

• Eğer Gent’den bahsedecek olursak, yaşam nasıldı? Hayat standartları, dil, kültür, vb. konularda yaşadığın sorunlar oldu mı?

Tek kelimeyle muhteşem bir şehir. Hayat standartları oldukça iyi kültür konusunda çok bir sıkıntı yaşamadım, her şey kişinin kendisine bağlı zaten. Saygı duyulan ve saygı gösteren bir insan olursan hiçbir sıkıntı yaşanmıyor.

• Değişim dönemin boyunca kalacak yer konusunda karşı kurum ya da aracı kurumlar yardımcı oldu mu? Yoksa, her şeyi kendin mi hallettin? Bunun için önerebileceğin platformlar varsa gidecek öğrenciler için bizimle paylaşır mısın?

Okulun kendi yurtları var, herkese yurtta kalmayı öneriyorum. Yurt ortamında istemediğin kadar arkadaş ediniyorsun, her gün farklı bir etkinlik oluyor. Hiç boş kalmıyorsun diyebilirim. 2 kişilik odalar benim tercihim. Oda arkadaşımızı internetten kendimiz bulmak zorundayız. Yurt başvurularının belli tarihleri oluyor bunları sıkı takip edilmesini öneriyorum.

• Dersler dışında Gent’de neler yapıyordun? Aktiviteler, etkinlikler açısından dolu dolu bir Erasmus dönemi geçirdin mi?

Bence soru, Gent’de eğlenmek dışında derslerde neler yapıyordun olmalı şuan düşündüğümde daha mükemmel bir erasmus yaşayamazdım. Yapmak istediğim her şeyi yaptım, her güne ayrı bir şey buluyorduk illaki. Eğer arkadaş grubunuz iyiyse zaten size her yer dolu dolu. Mükemmel bir arkadaş grubum vardı gerçekten çok şanslıyım.

• Gent’de yaşadığın en şaşırtıcı deneyimin ne oldu?

Yaklaşık 30-40 saniyelik bir kör olma durumum var. Gerçekten yaşadığım en korkunç, heyecanlı ve unutulmaz deneyimdi diyebilirim. Detay vermeyeyim.

• Eğer Belçika’ daki okul ile Türkiye’deki okulunu ve yaşantıyı karşılaştırırsan avantajlar ve dezavantajlar için neler derdin?

Gerçekten tamamen farklı bir ortam var. Örneğin buradan gittiğimde 1 sunum bile yapmamıştım orada 6-7 sunum yaptım diyebilirim. Dersler daha interaktif, öğrenciye dayalı. Hocalar ise sadece slayt okumuyorlardı diyebilirim.

• Farklı ülkelere seyahat ettin mi? Bunun planlamasını yapmak zor oluyor muydu? Ulaşım, konaklama, vb. şeyler için çok fazla harcama yapıyor muydun?

13 ülke 27 şehir gezdim, daha fazlası olur muydu belki. Gent’in konumu Avrupa’nın merkezi diyebilirim. Rynair var zaten erasmuslu öğrencilerin bebeği. Gent-Hamburg 2 euroya uçak bileti almıştım. Amsterdam- Paris zaten dibimizde 10-15 euroya otobüs biletleri vardı. Konaklama okul yurdunda 2 kişilik odada kaldığım için 300 euro civarıydı, daha ucuzu zaten yok.

• Belçika’da yaşam pahalı mı? Bütçe konusunda gidecek olan öğrencilere vermek istediğin tavsiyeler neler?

Bütçe konusunda verebileceğim birkaç ipucu var; double odada kalın, alışverişinizi Proxy, Albert Heijn veya Lidl’dan -merkeze biraz uzak- yapın. Benim gibi ‘’ erasmusa kaç kere gelicem ‘’ diyerek harcama yapmayın geceleri yorgan altında ağlarsınız

• Yurt dışında kısa süreli de olsa öğrenim görmek sana neler kazandırdı?

Anlatılmaz yaşanır dersem abartmış olmam. Özgüven, harika anılar ve dünyanın her yerinde olan aile fertleri.

• Son olarak bize Gent’i 3 kelimeyle anlatır mısın?

Overpoort, beerpong, charlatan.

Diğer Yazıları Keşfet

X