Berlin School of Economics and Law, ALMANYA – ERASMUS

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp

• Erasmus programı için Almanya’yı tercih etmendeki nedenler nelerdi?

Ulaşım olanakları nedeniyle diğer ülkelere seyahat etmenin kolay olması ve büyük bir şehir olması en önemli nedenlerden biriydi.Bunun yanında diğer avrupa başkentlerine göre ucuz olması ve Berlinin her zaman yaşayan ve hareketli bir şehir olması etkili oldu.

• Vize alma sürecin kolay geçti mi? Bu konuda vermek istediğin tavsiyeler neler?

Vize alma süresince çok sorun yaşamadım özellikle hibeli gidiyorsanız vizeniz bir gün gibi çok kısa bir günde elinize ulaşabiliyor. Yeni gideceklere AT-11 belgesini araştırmalarını öneririm. Türkiyede alınan bu belgeyle Almanyada aylık 80 euroya sağlık sigortası yapmaktan kaçınabilirler.

• Ders seçimi, öğretim görevlileri nasıldı? Herhangi bir zorluk yaşadın mı?

Ders seçimi İstanbul Üniversitesindeki gibi bir online portalda yapılıyor. Burada dikkat etmek gereken bazı derslerin ön koşulu olabiliyor veya beklentilerinizi karşılamayabiliyor.Belli bir süreye kadar bu dersleri yine portal üzerinden değiştirebiliyoruz.

• Eğer Berlin’den bahsedecek olursak, yaşam nasıldı? Hayat standartları, dil,kültür, vb. konularda yaşadığın sorunlar oldu mı?

Herkesin tahmin edebileceği üzere Berlin’de çok fazla Türk yaşadığı için isteyen kişiler Türk marketlerinden de alışveriş yapabilir. Buna ek olarak Almanyanın geri kalanının aksine Berlin’de çok fazla yabancı yaşadığından ötürü her ülkenin mutfağına ait yemekler tatma fırsatınız oluyor. Yine çok fazla yabancı olmasının artısıyla dil konusunda hiçbir zaman sıkıntı çekmiyorsunuz çünkü neredeyse herkes ingilizce veya türkçe konuşuyor.

• Değişim dönemin boyunca kalacak yer konusunda karşı kurum ya da aracı kurumlar yardımcı oldu mu? Yoksa, her şeyi kendin mi hallettin? Bunun için önerebileceğin platformlar varsa gidecek öğrenciler için bizimle paylaşır mısın?

Karşı üniversite bizim konaklama ihtiyacımızı karşıladı.Yurtta kalmak istiyorsanız gidebileceğiniz 2-3 yurt seçeneği oluyor ancak maalesef seçim şansı size bırakılmıyor bu yüzden hangi yurtta kalacağınız biraz şansınıza kalıyor.

• Dersler dışında Berlin’de neler yapıyordun? Aktiviteler, etkinlikler açısından dolu dolu bir Erasmus dönemi geçirdin mi?

En başta da bahsettiğim gibi Berlin her zaman yaşayan bir şehir ve her zaman size keyif verecek bir etkinlik bulabiliyorsunuz. Bunun yanında Berlin Avrupa’nın en hipster şehri demek de iddialı olmayacaktır. Gittiğiniz andan itibaren hipster kültürünü sonuna kadar hissediyorsunuz ve Berlin’i Almanya’dan ayıran en önemli özelliklerden biri de bu oluyor aslında. Ayrıca Berlin’de gece hayatı da dünyaca ünlü, günün her saati açık ve dolu olan eğlenebileceğiniz yerler bulabilirsiniz.(Girmek biraz zor olsada!)

• Berlin’de yaşadığın en şaşırtıcı deneyimin ne oldu?

Berlinin kendisinin şaşırttığını söyleyebilirim. Akıllardaki Almanya algısının Berlin için ne kadar yanlış olduğunu ve bu kadar farklı kültürden insanın hep beraber huzur içinde yaşabilmesi etkilemişti beni. Bunun dışında bir Türk olarak pek şaşırmıyorsunuz. 🙂

• Eğer Almanya’daki okul ile Türkiye’deki okulunu ve yaşantıyı karşılaştırırsan avantajlar ve dezavantajlar için neler derdin?

Türkiyedeki eğitimin çok daha teorik işlendiğini söyleyebilirim. Almanya’da ise düzenli olarak projeler, sunumlar yapmanız ve derse katılımınız bekleniyor. Tüm dönem boyunca sadece 2 tane yazılı sınava girmem de bunu kanıtlıyor. Genelde yazılı sınavlar yerine sunumlarınızdan, projelerinizden veya sözlü sınavlar üzerinden değerlendiriliyorsunuz.

• Farklı ülkelere seyahat ettin mi? Bunun planlamasını yapmak zor oluyor muydu? Ulaşım, konaklama, vb. şeyler için çok fazla harcama yapıyor muydun?

Berlinde düşük maliyetli hava yollarının çok fazla seferi olduğu için çok ucuz fiyatlardan uçak bileti alma şansım oldu.Tabiki bunun için iyi bir plan gerekiyor. Ancak Berlinden istediğiniz yere istediğiniz zaman uçuş bulabiliyorsunuz genelde.

• Almanya’da yaşam pahalı mı? Bütçe konusunda gidecek olan öğrencilere vermek istediğin tavsiyeler neler?

Almanyanın kuzeyinin güneyine göre daha ucuz olduğunu düşünüyorum. Berlin’e ilk geldiğinizde belli bir adaptasyon süreciniz oluyor ve çok para harcamanız gerekebiliyor ancak belli bir süre sonra alışıp aslında çok da pahalı olmadığını görüyorsunuz. Diğer Avrupa şehirleriyle kıyasladığımızda Berlinin ucuz olması en büyük artısı.

• Yurt dışında kısa süreli de olsa öğrenim görmek sana neler kazandırdı?

Çevremdeki insanlar sayesinde çok eğlenceli bir dönem yaşadım. Farklı kültürlerden insanların olaylara farklı açılardan baktığını gördüm. Herkesin kendi kültüründen bir şeyler katmasıyla ne kadar eğlenebilineceğini fark ettim.

• Son olarak bize Berlin’i 3 kelimeyle anlatır mısın?

Hipster, Underground, Çeşitlilik

Diğer Yazıları Keşfet

X